Fialkové šílenství pokračuje

Tak je tu update mého předposledního fialkového příspěvku. Již to je něco málo přes 14 dní, co mi koření část lístečků fialek.

Jelikož mi některé lístečky začaly uhnívat, tak jsem začala pátrat, proč se tak může dít. Zeptala jsem se tedy ve skupině na FB. Pravděpodobně mají v pytlíčcích moc velké vlhko a to se jim nelíbí. Já mám takový divný pocit z toho práškového stimulátoru, jestli jim třeba nevadí on.. Ale každopádně mi kamarádka doporučila zkusit zeolit. Takže jsem hned druhý den naběhla do obchodu s bazénovým příslušenstvím a 5kg na zkoušku koupila.

Po zadání slova “zeolit” do Googlu nám všude začne vyskakovat, jak je to úžasná a skvělá věc téměř na vše. Používá se jako filtrace do bazénů, jako podestýlka pro drůbež, která se potom použitá používá na zahradě jako hnojivo. Živiny se totiž uvolňují postupně, nikoli nárazově ve velkém množství, dále se používá jako filtrace do akvárií, v zahradničení jako příměs do substrátů, případně v hydroponii a takto bych mohla pokračovat dál a dál.. Co jsem tedy i četla, tak se používá  ve výživě člověka, ale detailně jsem to nezkoumala.. Nevím tedy, jestli se rozemele na prach a pojídá s jogurtem či co…

zeolit-1-20,5
Zeolit frakce 1 – 2,5mm www.subio.cz

Nebudu tu psát žádná moudra o zeolitu, stejně bych to víceméně okopírovala z netu, takže Wikipedie Vám poví víc…

Ale toto ve zkratce napoví 🙂

  • zabraňuje ztvrdnutí půdy, umožňuje méně časté zalévání
  • zabraňuje tvorbě plísní a parazitů
  • dokáže zcela nahradit zeminu
  • pohlcuje pachy z místnosti
  • účinně reguluje hospodaření se živinami
  • zadržuje vodu pro potřeby rostlin
  • výrazně snižuje kyselost půdy
  • zabraňuje vymývání hnojiv
  • hnojiva zachycuje ve své struktuře a následně je pomalu vylučuje do půdy

Objednala jsem ještě 300ks malých plastovým kelímků, protože při tom potenciálním množství by mě hranaté květináčky z Kakteenu zrujnovaly.

https://www.google.cz/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjMlczN_pvNAhWDPBQKHV4oDMQQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fpotreby-kancelarske.eu%2Fkelimek-plastovy-ciry-0-08-l-pp-prumer-57mm-100-ks.htm&psig=AFQjCNHgqDBvQSzx61dH41JJVBIS3zPM7g&ust=1465597579952690

Nakonec jsem se na můj uhnívající problém zeptala i ve FB skupině amerických pěstitelů fialek. Jedna paní (zřejmě zkušená a známá fialkářka) mi odepsala, že je mám přendat do nových pytlíčků a  dát je do vlhkého substrátu s příměsí vermikulitu a hlavně v žádném případě nedávat stimulátor kořenů.

Bohužel nemám nové pytlíčky, takže jsem stávající pytlíčky vypláchla desinfekcí a dala do nich směs zeolitu se substrátem s větším podílem zeolitu. V Americe zeolit zřejmě nepoužívají, protože si mysleli, že zeolit = vermikulit. Hledala jsem nějaké reference na zeolit na webu, moc jsem toho nenašla, ale to, co jsem našla, tak to byly vysoce pozitivní zkušenosti.

Dnešní přesazování lístků mi zabralo cca 2hod 😀 Ne vše bylo nutné ořezávat kvůli uhnilým koncům, z cca 80ks listů jsem jich mohla ořezat cca 30ks. Z toho dva byly v tom pytlíčku už totálně uhnilé úplně celé. Dle mého názoru to musely být nějaké starší listy nebo nějak poškozené, jinak nechápu, jak mohly během týdne tak rychle uhnít (jednalo se v obou případech o lístky z Kazachstánu, ale mám ještě záložní kousky).

Pro jistotu jsem druhý den zkontrolovala i lístky zasazené v květináčcích a tam to byl ještě větší průšvih.. Téměř všechny začínali uhnívat, takže jsem vše napadené ořezala a přesadila do zeminy promíchané s větším množstvím zeolitu a sáčkům jsem ustřihla růžky, aby mohl “miniskleníček” větrat.. Tady byl problém hlavně v přemokřeném substrátu, ale některé květníčky měly zeminy relativně suchou a taky se netvářily lístky zrovna dvakrát k světu. Opět jsem se utvrdila v tom, že stimulátor už ani za trest ne..

Tak jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál s novým postupem, ale každopádně jsem přesvědčená, že tento problém byl způsoben stimulátorem na kořeny, takže jsem dnes celou krabičku vyhodila. Pokud to dále budu zkoušet se stimulátorem, tak si na to pořídím Clonex. Lístky, které jsem nechala v otevřených zip sáčcích mi totiž lehce ovadly, takže se domnívám že velkou vlhkostí to nebude – to uhnívání.

Z některých kousků mám i radost, protože se už začínají klubat kořínky. 🙂 Při celé dnešní akci jsem přišla na to, že mám některé lístky víckrát 😀 Jeden kultivar dokonce 3x od tří různých pěstitelek.

Dostala jsem ještě pár lístků od kamarádky Ivy, takže ty jsem zapíchla do vermikulitu a zeolitu a tak budu porovnávat výsledky. Jeden kousek jsem dala do zbývající kostky Root Riot, tak jsem zvědavá.. To bude zase napětí 😀

Aneb každý den je na co se těšit a proto se mějte krásně a někdy zase na viděnou 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *