Posílání semínek

Dnes mi poštou dorazila obálka se semínky od Renči. Kromě toho, že jsem štěstím bez sebe, protože mám zase co vysazovat, tak jsem unesená z novinky, která mě nadchla.. Neobjevila jsem Ameriku ani nic podobného a někdo to už zcela jistě zná a je to pro něj běžná praxe, ale toto je prostě super, tak se s vámi musím podělit.

Nejdřív si dovolím trochu poučování. Když se vám podaří vypěstovat semínka a máte jich dost anebo máte i jiné důvody, proč je hodláte prodávat nebo prostě poslat někam poštou, tak je nutné vzít v potaz to, že semínka se mohou přepravou zničit, proto je nutné je dobře zabalit.

Může se to zdát jako banální záležitost, ale pokud pošlete semínka jen tak v obálce v pytlíčku, tak se může velice jednoduše stát, že adresátovi dojdou poničená – rozdrcená. S rozdrceným semínkem už nic nenaděláte.. můžete ho hodit do koše..

Vhodným opatřením je posílat semínka v bublinkové obálce, aby byla chráněna před nárazy a aby je neohrozilo nic těžkého. Richard Johnson mi posílal semínka v zip sáčcích a ty byly zabalené do bublinkové fólie a poslány v klasické papírové obálce. Bohužel i přesto se stalo, že semena došla poničená.

Poničená semínka po přepravě

Dnes jsem byla obohacena o způsob, jak riziko poničení minimalizovat a díky moc Renatě za nápad. Je to prostě geniální a navíc ještě moc roztomilé 🙂

Tyto obaly se dají jednoduše zakoupit na eBay za pár korun. Renča semínka poslala navíc i v bublinkové obálce, takže balení bylo naprosto nezničitelné, protože tyto zkumavčičky semínka dostatečně ochrání a neměly by dojít k úhoně.

Pokud vám někdo pošle semínka a přijdou poničená, tak to neznamená, že to udělal schválně a úmyslně vám poslal pepř nebo nějaký aušus. Jak vidíte i zkušený pěstitel jako R. Johnson může přecenit šetrnost poštovní přepravy, takže se na odesílatele hned nezlobte, zcela jistě se domluvíte na náhradě a odesílatel bude pro příště vědět, že je potřeba semínka na cestu dostatečně obrnit.

Nakonec ještě důležitá poznámka. Když si koupíte semínka, tak si při výsevu dobře zapište rodiče semínka a tzv. hybridizéra neboli po česku šlechtitele. Tyto údaje jsou důležité pro případnou registraci budoucího ibišku v celosvětovém ibiškové registru, ale také pro pěstitele. Je zajímavé sledovat, jaké znaky si semenáč převzal od rodičů. Samozřejmě je také vhodné uznat zásluhy na semenáči právě hybridizérovi, který semínko vypiplal, což není mnohdy lehký úkol.

Registrace ibišku – je zde mimo jiné uveden jak šlechtitel (hybridizer), tak i pěstitel (grower).

 

Protože psaní celých názvů na cedulky je někdy zbytečně zdlouhavé, nabízím vám tip, jak si vést evidenci semenáčků jednodušeji. Já si všechna vysazená semena zapisuji do tabulky, kde mám uvedeného hybridizéra, kterému jsem přiřadila písmenko, které potom používám při označování jednotlivých semenáčků spolu s dalším číslováním. V tabulce si píšu data výsevu a další údaje.

Tabulku si radši zálohujte na více místech, abyste o ni nepřišli. To by potom byla škoda 🙂

K popiskám na cedulky nedoporučuji lihový fix, protože na sluníčku rád bledne, takže byste brzy mohli dopadnout podobně, jako kdybyste ztratili celou tabulku s evidencí. 🙂 Na štítky doporučuji používat buď lakový popisovač anebo obyčejnou tužku, pokud se na cedulku bude chytat.

Registraci semenáčů se budeme věnovat zase příště.

2 thoughts on “Posílání semínek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *