Zahrada a lunární kalendář

Začátkem tohoto roku jsem objevila (pro mě) nový způsob či filozofii péče o zahradu a květenu a to výsev a další zahradnické činnosti řízené fází měsíce. Jelikož jsem ten typ, který věří, že existuje nějaká vyšší moc, tak jsem si tento způsob péče o zahradu osvojila velice rychle. Co se týká výsledků na naší užitkové zahradě, tak tam letos moc konkrétní být nemůžu, jelikož jsme ji zakládali poměrně pozdě, vzhledem k tomu, že jsme se věnovali dokončení terasy a chodníku, nicméně jsem toto zkusila aplikovat na výsev semínek ibišků a péči o ně samotné.

Deluxe_moon_wallpaper3_966_800

V podstatě hlavní kouzlo spočívá v tom, že určité úkony by se měly dělat v určité dny dle fáze měsíce. Jak jistě všichni víte, tak měsíc prochází různými fázemi – od novu až po úplněk a od úplňku zase k novu. Během těcho 28dní projde měsíc postupně všemi znameními a v každém „působí“ 2,5-3dny. Každé znamení je přiřazeno k jednomu ze čtyř živlů a každý živel zase k jedné části rostliny…

A teď ve zkratce co a jak..

Země – Kořen: Býk, Panna, Kozoroh
Oheň – Plod: Beran, Lev, Střelec
Voda – List: Rak, Štír, Ryby
Vzduch – Květ: Blíženci, Váhy, Vodnář

Když měsíc dorůstá do úplňku, tak ovlivňuje části rostlin, které rostou nad zemí. Je v nich největší síla, proudí v nich míza a celkově se všechny šťávy tlačí do těla rostliny. V tuto dobu je tudíž vhodné sbírat léčivé byliny, čím blíž k úplňku, tím lépe. Při dorůstajícím měsíci se také mají vysazovat semínka rostlin a plodin, jejichž užitná část, resp to, o co nám nejvíce jde, roste nad zemí – brokolice, rajčata, cukety, květiny atd…

Když měsíc couvá, tak se veškerá síla rostliny stahuje dolů pod zem ke kořenům. Rostlina v tuto dobu soustřeďuje své síly na svou podzemní část, tudíž se v tuto dobu doporučuje například řez stromů, jelikož nebudou tolik „krvácet“, protože míza nebude tolik proudit. V tuto dobu se doporučuje vysadit plodiny, které rostou pod zemí – brambory, mrkev, cibule, česnek…

A aby to bylo ještě zamotanější, tak rostliny, u kterých klademe důraz na plod, vysazujeme ve dnech plodu (dny, kdy měsíc prochází znamením, které je spojeno s plodem – Oheň – Plod: Beran, Lev, Střelec), rostliny, u kterých klademe důraz na květ zase vysazujeme ve dnech květu atd.. Pokud chceme hezké mrkvičky, sázíme ve dnech kořene atd..

Dále se hnojí v určitých dnech, zalévá se v určitých dnech atd atd 🙂 Je toho spousty, takže koho to zajímá, tak pro více informací o vlivu měsíce na zahradu koukněte sem.

Moje dosavadní zkušenosti a poznatky

Zatím se těmito pravidly neřídím dostatečně dlouho, abych mohla udělat konkrétní závěry, ale nějaké poznatky již mám.

  1. Zalévání

Zhruba v lednu nebo únoru 2015, kdy jsem se o toto začala zajímat, jsem začala praktikovat zalévání ibišků v den listu.

  • Zalévání pokojových rostlin  – ve dnech listu, ne ve dnech květu! Ve dnech květu se zalévá výjimečně a to pokud chceme podpořit kvetení a v tyto dny můžeme zalévat přihnojením na květ. Pokud se zalévá ve dnech květu, jsou rostliny magnetem na škůdce.

Nevím, jestli mohu s jistotou tvrdit, že pravým důvodem bylo toto zaměření se na zalevání ve dnech listu, nicméně ibišky začaly nasazovat poupata a to v poměrně velkém množství. Den listu je zhruba jednou za 9-10dní, což bylo přes zimu tak akorát, nicméně teď v létě se toto již dodržovat nedá…

edit 12/17: Zalévání dle lunárního kalendáře praktikuji již třetím rokem a mohu potvrdit, že nemám problémy se škůdci. Molice proletí občas okolo, aby se podívala, jak vypadají ibišky a letí vesele dál.. Po přestěhování domů mám tradičně návštěvy svilušek, těm prospívá suché a teplé prostředí, takže je zdárě likviduji..

2. Roubování

  • Očkování a roubování dřevin – přibývající Měsíc v den plodu

Letos jsem si sehnala rouby od ibiškářek z Indie. Jelikož ještě rouby do ČR neposílaly, tak se jednalo víceméně o pokus s poštou, kdy rouby dojdou, v jakém stavu apod.. Rouby dorazily v poměrně krátké době – cca po týdnu a to 4.3. – den před úplňkem a navíc ve dnech plodu – prima shoda náhod. Obálku jsem objevila mezi letáky na stole zhruba v 10hod večer. Všeho jsem nechala a začala zuřivě roubovat… Výsledky byly výborné. Ze 13ti roubů se jich chytlo 10. Z těch tří odešly dva rouby stejného kultivaru – po 14ti dnech byly totálně uhnilý a pod tím třetím odešla podnož.. Všichni roubovanci krásně rostou, dva dokonce nasadili poupě, nicméně jsem jedno odstranila sama a druhé upadlo. Nevadí, ráda si na kvítky počkám – více v sekci Moji roubovanci. 🙂

wpid-20150728_125312.jpg wpid-20150728_125258.jpg

 

 

 

 

 

 

3. Vysazování semen ibišků

Zatím praktikuji ve dnech květu za dorůstajícího měsíce. Jelikož mi dorazila nová semínka z Tahiti a já jsem děsný nedočkavec, tak jsem zkoušela hledat informace, jestli je možné některá semena (s delší klíčívostí) vysazovat i po úplňku. Nějaké takové info jsem našla, nicméně momentálně nejsou v dohledné době dny květu a vzhledem k naší plánované týdenní dovolené nechám výsev až na dorůstající měsíc a dny květu.. Nicméně zvažuji, že když se mi podaří nějaký plnější semeník, kde bude víc jak 7semen, tak že zkusím výsek třeba po dvou kouscích v různých fázích a budu sledovat, co se bude dít..

Letos jsou všechny mé semenáčky vysazené ve dnech květu za dorůstajícího měsíce. Co se týká prvního výsevu z 25. 2.2015, tak se mi stalo poprvé, že byla úspěšnost klíčení skoro 100%, i když některé kousky vylezly až cca po měsíci, možná ještě později. Nicméně počáteční růstová fáze nebyla nic moc.. růst se jim nechtělo, ale bylo to nejspíš špatným stanovištěm. Už jsem je chtěla pomalu odepsat, ale nakonec jsem jim zkusila dát šanci a přemístila jsem je na jižní okno, kde se vzpamatovali. Někteří krásně narostli a někteří ještě stále vypadají děsivě, ale věřím tomu, že to zvládnou.. fotky nic moc k chlubení, ale důkaz, že to občas i jde.. 🙂

ti stejní semenáčci začátkem července
ti stejní semenáčci začátkem července
Semenáče cca květen/červen
Semenáče cca květen/červen

 

Další semenáčky jsem vysazovala v dubnu a květnu, tam jsem už tolik klíčivost nesledovala, nebyla rozhodně 100%. Některé kříže nevzešly vůbec a nepomohla ani loupací metoda…

Přesazení semenáči 30.7.2015
Přesazení semenáči 30.7.2015

Závěry z těchto pokusů budou asi až za pár let, pokud se semenáčky dožijí fáze, kdy vykvetou. Dle některých zdrojů by měly snad dřív a bohatě kvést? No uvidíme, necháme se překvapit..

edit 12/17: Po bližším zkoumání a studování lunárního pěstování jsem zjistila, že vysazovat ibišky ve dnech květu je nesmysl. Necelé dva roky vysazuji semena ve dnech panny. Dny panny se všeobecně doporučují pro práce na zahradě, konkrétně vysazování. Panna podporuje růst a proto v tyto dny můžete vysazovat semena dřevin, přesazovat a vysazovat dle libosti.. Země by měla nechat všechno vzejít.. Ovšem pozor na dny panny v NOVu. Pokud je NOV, tak je vysoká pravděpodobnost, že vzejde jen velice málo semen, protože za NOVu nenechá země semena vzejít..

Další pokusy či poznatky s lunárním kalendářem zase někdy příště 🙂

zdroj některých použitých textů:http://spektrumzdravi.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *